94 37 310 89

      swiatki@wp.pl

Bez tytułu 2 800x445

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich doroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku  na wniosek rządu Hiszpanii.


Święto to ma za zadanie promowanie czytelnictwa, edytorstwa i ochronę praw autorskich i intelektualnych. Po raz pierwszy Dzień Książki obchodzony był w 1930 roku w Hiszpanii, a od 1964 roku święto obchodzone jest również w wielu krajach hiszpańskojęzycznych. W Katalonii świętuje się uroczyście Dzień Książki 23 kwietnia, który jest dniem patrona tego regionu - Świętego Jerzego. Tradycja mówi, że tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety dawały podarunki i były to właśnie książki. Data ta wybrana została również, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki odbywać się będą w wyjątkowych okolicznościach spowodowanych pandemią koronawirusa. W tym okresie wielu z nas przebywa w domu i ma okazje nadrobić zaległości czytelnicze. Czytanie książek, jak wiecie, rozwija wyobraźnię, zainteresowania i uzdolnienia, budzi ciekawość świata, rozszerza słownictwo, poszerza wiedzę. Daje szansę oderwania się od rzeczywistości. Może być również inspiracją do różnych form aktywności intelektualnej np.: dyskusji , opowiadania. Czytanie poprawia naszą zdolność koncentracji i stanowi doskonały trening dla naszych komórek, to rozrywka sposób na odpoczynek w chwilach wolnych.
23 kwietnia to nie tylko święto książki na całym świecie, ale również dzień praw autorskich. Prawa autorskie to ogół praw przysługujących twórcy utworu, dzieła literackiego, artystycznego czy naukowego. W Polsce prawa autorskie reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

UWAGA KONKURS !

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna zaprasza naszych uczniów do nietypowej zabawy tzw. Sleeveface. To popularna inicjatywa polegająca na robieniu zdjęć z okładką książki, na której jest twarz. Uczniowie ustawiają okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ich ciała. Można także zrobić zdjęcia "Czytam wszędzie" lub "Zdjęcie z książką".

Na zdjęcia z ulubioną książką czekamy do 30 kwietnia 2021 roku. Autorzy najciekawszych zdjęć zostaną nagrodzeni.


Prace proszę przesyłać na adres e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorki konkursu:
Małgorzata Bielicka Sylwia Kozakiewicz


Pin It

5 1 1 1 1 1 Głosowanie 5.00 (1 Głosy)

Przeczytaj również:

Zielona energia

zielonaenergia

Projekt RPO

Nauka zdalna

Lektury szkolne – gdzie czytać i skąd legalnie pobierać?

book librarySądzę, że ani za czasów Platona, ani Cycerona nie było takich ułatwień w nauce jak obecnie” – twierdził prawie 500 lat, podsumowując swoją epokę, Francois Rabelais. Ciekawe, co powiedziałby ten pisarz i humanista, widząc współczesne innowacje edukacyjne. A właśnie – wiecie może, gdzie w sieci można przeczytać jego najsłynniejsze dzieło, czyli „Gargantuę i Pantagruela”? Albo gdzie dostępne są inne lektury – szkolne i nie tylko? Na Geeksie niestety ich nie mamy, ale wiemy, gdzie jest znaleźć. I chętnie się tą wiedzą podzielimy.

 

Więcej…

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 3

Wczoraj 73

Tydzień 435

Miesiąc 1256

Razem 355966

Gościmy

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

Twój adres IP


Łączysz się z nami z adresu:
3.236.122.9

Odliczamy

Do zakończenia roku zostało
2
3
0
Dni
2
0
Godzin
5
6
Minut
2
7
Sekund

Cookies

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne możesz dowiedzieć się TUTAJ. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeśli chcesz, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.